Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για τη θέση του επισκέπτη διδάσκοντα για τη Διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού

Για το διάστημα από Σεπτέμβριο 2020 έως τον Ιούλιο 2021, με δυνατότητα επέκτασης για ένα ή δύο έτη.

Στο πλαίσιο του πρωτοκόλλου συνεργασίας που έχει υπογράψει το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης με το Πανεπιστήμιο της Γρανάδα, ανακοινώνεται ότι το Univerdidad de Granada προσφέρει θέση επισκέπτη διδάσκοντα για τη Διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού, για το διάστημα από Σεπτέμβριο 2020 έως τον Ιούλιο 2021, με δυνατότητα επέκτασης για ένα ή δύο έτη.

Ο/Η επιλεγείς/είσα υποψήφιος/α θα διδάξει στα προπτυχιακά προγράμματα στα οποία προσφέρεται στους φοιτητές η Νέα Ελληνική γλώσσα: Κλασική Φιλολογία, Νέα Ελληνικά, Μετάφραση και Διερμηνεία.

Οι υποψήφιοι πρέπει να διαθέτουν τα εξής:

1. Να είναι υποψήφιοι διδάκτορες, ερευνητές ή διδακτικό προσωπικό στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης.
  2. Να έχουν ειδίκευση στη διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού.
  3. Να έχουν επισήμως επιλεγεί από το Πανεπιστήμιο προέλευσής τους.
  4. Να γνωρίζουν την Ισπανική γλώσσα (προαιρετικά).

Απαιτούμενα Δικαιολογητικά

1. Αίτηση προς την Επιτροπή Αξιολόγησης του Δ.Π.Θ. (συνημμένο υπόδειγμα).
  2. Αίτηση που να απευθύνεται στο Universidad de Granada, Vicerrectorado de Internacionalizacion (στην αγγλική ή στην ισπανική γλώσσα).
  3. Σαρωμένο αντίγραφο του Διαβατηρίου.
  4. Σαρωμένοι προπτυχιακοί, μεταπτυχιακοί, διδακτορικοί τίτλοι σπουδών.
  5. Αναλυτική βαθμολογία προπτυχιακού, μεταπτυχιακού ή/και διδακτορικού τίτλου.
  6. Βιογραφικό σημείωμα (στην αγγλική ή στην ισπανική γλώσσα).
  7. Αποδεικτικό γνώσης ισπανικής γλώσσας (εφ' όσον υπάρχει).

Οι αιτήσεις, συνοδευόμενες από τα παραπάνω αναφερόμενα δικαιολογητικά υποβάλλονται στο email της προϊσταμένης του Τμήματος Διεθνών Σχέσεων του Δ.Π.Θ.:  emavr@admin.duth.gr.

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:  Πέμπτη 18-6-2020 και ώρα 15:00.

Το σύνολο των υποψηφιοτήτων που θα παραληφθούν θα διαβιβαστεί στο Πανεπιστήμιο της Γρανάδα μετά από έλεγχο πληρότητας και αξιολογική κατάταξή τους  από αρμόδια Επιτροπή του Δ.Π.Θ.

Έγγραφα