Επίσκεψη των μαθητών του Αρσάκειου Λυκείου Θεσσαλονίκης

Επίσκεψη των μαθητών του Αρσάκειου Λυκείου Θεσσαλονίκης

την Τετάρτη 6 Φεβρουαρίου 2019

Μαθητές της Β τάξης του Αρσάκειου Λυκείου Θεσσαλονίκης, με συνοδεία καθηγητών τους, επισκέφτηκαν το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης την Τετάρτη 6 Φεβρουαρίου 2019 καθώς εξέφρασαν την επιθυμία να ενημερωθούν για τα Προγράμματα Προπτυχιακών Σπουδών, ως υποψήφιοι  φοιτητές .
Κατά την επίσκεψή τους στο κτήριο Διοίκησης του Πανεπιστημίου ενημερώθηκαν για το προφίλ και τις δράσεις του Ιδρύματος από την Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας, Καθηγήτρια κα Ζωή Γαβριηλίδου.
Στη συνέχεια  οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε «μάθημα γλωσσολογίας», που έγινε υπό τη μορφή παιχνιδιού, ανακαλύπτοντας την προέλευση και την ετυμολογία λέξεων από την  κυρία  Γαβριηλίδου και τον Λέκτορά του Τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας κ. Ασημάκη Φλιάτουρα.