Ετήσια συνάντηση του προγράμματος ESCAPAdE “Erasmus Curricula in Applied Plant Sciences”
/ Κατηγορίες: Αρχική, Δελτία Τύπου

Sτις 2-3 Οκτωβρίου 2019 στην Αλεξανδρούπολη, στο Τμήμα Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής

Ετήσια συνάντηση του προγράμματος ESCAPAdE
“Erasmus Curricula in Applied Plant Sciences”

Η πρώτη ετήσια συνάντηση του προγράμματος ESCAPAdE θα πραγματοποιηθεί στις 2-3 Οκτωβρίου 2019 στην Αλεξανδρούπολη, στο Τμήμα Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης (ΔΠΘ). Στη συνάντηση που οργανώνεται από τον ακαδημαϊκό υπεύθυνο της ελληνικής ομάδας Δρ. Γεώργιο Μπρούφα (Τμήμα Αγροτικής Ανάπτυξης ΔΠΘ), πρόκειται να συμμετάσχουν εκπρόσωποι των 7 ακαδημαϊκών εταίρων της κοινοπραξίας του προγράμματος (Montpellier SupAgro, University of Prague, University of Madrid, University of Ancona, University of Vienna BOKU, Swedish University of Agricultural Sciences, ΔΠΘ), καθώς και εκπρόσωποι των συνεργαζόμενων εταιρειών.
Το ESCAPAdE στοχεύει: α) στην ανάπτυξη ενός χρηστικού διαδικτυακού εργαλείου για τη διευκόλυνση της κινητικότητας φοιτητών μέσω του προγράμματος Erasmus+ στο αντικείμενο των Εφαρμοσμένων Επιστημών Φυτών (‘Applied Plant Sciences’), β) στην ανάπτυξη καινοτόμων παιδαγωγικών μεθόδων διδασκαλίας και, γ) στη σύνδεση, τον εκσυγχρονισμό, την εναρμόνιση και την πιστοποίηση των μεταπτυχιακών προγραμμάτων σπουδών των μελών της κοινοπραξίας με τις ανάγκες της αγοράς εργασίας στο παραπάνω αντικείμενο.
Το έργο ESCAPAdE χρηματοδοτείται στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ ΚΑ2. Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα: http://escapade-erasmus.eu/

«Απρίλιος 2024»