Ομιλία της Προέδρου της Δημοκρατίας κας Αικατερίνης Σακελλαροπούλου στον Πολυχώρο Τέχνης και Σκέψης “Οικία Μάνου Χατζιδάκι”
/ Κατηγορίες: Αρχική, Εκδηλώσεις

Η Πρόεδρος της Δημοκρατίας κυρία Κατερίνα Σακελλαροπούλου, κατά τη διάρκεια της ομιλίας της στον Πολυχώρο Τέχνης και Σκέψης “Οικία Μάνου Χατζιδάκι” στην Ξάνθη, την Πέμπτη 28 Μαΐου 2020, αναφέρθηκε στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης και στο ρόλο που αυτό παίζει σήμερα την εθνική και πολιτιστική φυσιογνωμία της Θράκης.

Συγκεκριμένα, η Πρόεδρος της Δημοκρατίας ανέφερε τα εξής: "Αν η ελληνική εκπαίδευση αντιστάθηκε στον βουλγαρικό επεκτατισμό και στον τουρκικό εθνικισμό που σημάδεψαν τις αρχές του 20ου αιώνα ως αμυντικός μηχανισμός εναντίον των προσπαθειών αλλοίωσης της εθνικής φυσιογνωμίας αλλά και ως μηχανισμός άσκησης επιρροής, σήμερα την εθνική και πολιτιστική φυσιογνωμία της Θράκης ενισχύει ένα από τα σημαντικότερα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της χώρας, το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο της Θράκης. Η Πολυτεχνική Σχολή της Ξάνθης, η Σχολή Επιστημών Υγείας της Αλεξανδρούπολης, η Σχολή Επιστημών Γεωπονίας και Δασολογίας της Ορεστιάδας, η Σχολή Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών, η Σχολή Κοινωνικών, Πολιτικών και Οικονομικών Επιστημών, έχουν να επιδείξουν εξαιρετική ποιότητα διδασκαλίας και υψηλό επίπεδο έρευνας. Και ως εκ της ιδιότητάς μου, θα ήθελα να ξεχωρίσω τη Νομική Σχολή της Κομοτηνής, για την αξιόλογη συμβολή της στον νομικό πολιτισμό της χώρας αλλά και στο διεθνές και ευρωπαϊκό δίκαιο χάρη στο διακεκριμένο επιστημονικό δυναμικό της".

Το πλήρες κείμενο της ομιλίας της Προέδρου της Δημοκρατίας βρίσκεται στο σύνδεσμο: http://www.presidency.gr/omilia-ston-polychoro-technis-kai-skepsis-quot-oikia-manoy-chatzidaki-quot/