Eκδήλωση του Δ.Π.Θ. με ομιλητή τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Αλεξανδρουπόλεως, Τραϊανουπόλεως και Σαμοθράκης κ.κ. Άνθιμο, με θέμα: "Νεοφιλελεύθερη πολιτική και πολιτισμός και Ορθόδοξη Θεολογία"
/ Κατηγορίες: Αρχική, Δελτία Τύπου

Με μεγάλο ενδιαφέρον παρακολούθησε το κοινό την εκδήλωση του Δ.Π.Θ. με ομιλητή τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Αλεξανδρουπόλεως, Τραϊανουπόλεως και Σαμοθράκης κ.κ. Άνθιμο, και θέμα: "Νεοφιλελεύθερη πολιτική και πολιτισμός και Ορθόδοξη Θεολογία", που πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 30/1/2018 στην αίθουσα εκδηλώσεων του Εμπορικού και Βιομηχανικού Επιμελητηρίου Ροδόπης.

Την εκδήλωση προλόγισε ο Κοσμήτορας της Σχολής Κοινωνικών Πολιτικών και Οικονομικών Επιστημών, Καθηγητής Ευάγγελος Δρυμπέτας, ενώ χαιρετισμό απηύθυνε ο Πρυτανεύων του Πανεπιστημίου Καθηγητής Σταύρος Τουλουπίδης ο οποίος ανέφερε πως η ομιλία του Μητροπολίτη Αλεξανδρουπόλεως, Τραϊανουπόλεως και Σαμοθράκης κ. Ανθίμου θα καταγραφεί ως μια τομή στον σύγχρονο προβληματισμό για ένα οικονομικό φαινόμενο που απασχολεί τους πάντες και πως θα αναδειχθεί σε σημείο αναφοράς μιας νέας, θετικής και δημιουργικής στάσης της Εκκλησίας για τη νοηματοδότηση των οικονομικών επιστημών με την απέραντη χωρητικότητά της, την ευρύτητα και την ελευθερία της σκέψης, την τόλμη της ομολογίας της.

Με το πέρας της ομιλίας, ο Πρόεδρος του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών Αναπληρωτής Καθηγητής κ. Κ. Χαζάκης συνεχάρη και ευχαρίστησε από βήματος τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Αλεξανδρουπόλεως για την ολοκληρωμένη ομιλία του για την ιστορία της οικονομικής σκέψης και τη σύνδεσή της με την ορθόδοξη θεολογία.

Την εκδήλωση που διοργάνωσε η Σχολή Κοινωνικών Πολιτικών και Οικονομικών Επιστημών και το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Δ.Π.Θ. παρακολούθησαν εκπρόσωποι του Σεβασμιώτατου Μητροπολίτη Κομοτηνής, ο Περιφερειάρχης Α.Μ.-Θ. κ. Χ. Μέτιος, η εκπρόσωπος του Δημάρχου Κομοτηνής κα Σ. Μενεσελίδου, ο Δήμαρχος Αλεξανδρουπόλεως κ. Ε. Λαμπάκης, ο Περιφερειακός Διευθυντής Αστυνομίας ΑΘΜ Υποστράτηγος Ν. Μενεξίδης, οι Πρόεδροι των Επιμελητηρίων της Ροδόπης κ. Ν. Αγγελίδης και κ. Α. Γραβάνης, οι Αναπληρωτές Πρύτανη κ. Φ. Μάρης και Π. Μπότσαρης, καθηγητές και φοιτητές του Πανεπιστημίου.

«Απρίλιος 2024»