Εγκαίνια της έκθεσης λαογραφικού υλικού του Δ.Π.Θ.
/ Κατηγορίες: Εκδηλώσεις

Εγκαίνια της έκθεσης λαογραφικού υλικού του Δ.Π.Θ.

Την Τετάρτη 28 Σεπτεμβρίου 2016 πραγματοποιήθηκαν τα εγκαίνια της έκθεσης λαογραφικού υλικού του Πανεπιστημίου «Από το σκοτάδι της αποθήκης στο φως του εκθέτειν και επικοινωνείν», στο πλαίσιο του εορτασμού των 25 χρόνων λειτουργίας του Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας με τη στήριξη του Ομίλου Eurobank.

Την έκθεση σχεδίασε και επιμελήθηκε ομάδα στην οποία συμμετείχαν ο Πρόεδρος του Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας κ. Μανόλης Βαρβούνης, Καθηγητής Λαογραφίας, η κ. Βάλια Κράββα, Λέκτορας του ίδιου Τμήματος, η κ. Νάντια Μαχά-Μπιζούμη, Δρ Λαογραφίας και η κ. Νάγια Δαλακούρα, Δρ Λαογραφίας και Μουσειολόγος, ενώ στην υλοποίησή της συνέβαλαν σημαντικά τόσο η Τεχνική Υπηρεσία του ΔΠΘ, όσο και η Τεχνική Υπηρεσία της Eurobank, η χορηγία της οποίας κατέστησε εφικτή την πραγματοποίησή της.

Τον αγιασμό των εγκαινίων τέλεσε ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Μαρωνείας και Κομοτηνής κ.κ Παντελεήμων, εκθειάζοντας τη σημασία της έκθεσης στην εξωστρέφεια τόσο του ΔΠΘ, όσο και της Τράπεζας. «Η έκθεση αυτή ένα άλλο σχολείο για να μας διδάξει τις ρίζες, την ομορφιά και τη σεμνότητα των πατέρων και των παππούδων μας» επεσήμανε.

«Αυτή είναι η πρώτη φορά που ένα τμήμα της Λαογραφικής Συλλογής του ΔΠΘ βλέπει το φως και καθίσταται επισκέψιμο μέσα στην πόλη της Κομοτηνής, σε αυτή την περιοδική έκθεση που γίνεται με την ευκαιρία συμπλήρωσης των 25 ετών από τη λειτουργία του Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας» σημείωσε ο Πρύτανης του ΔΠΘ κ. Αθανάσιος Καραμπίνης, υπενθυμίζοντας ότι το υλικό αυτό προέρχεται από τον ευρύτερο θρακιώτικο χώρο και η συγκέντρωσή του ξεκίνησε με πρωτοβουλία του τότε Πρύτανη και Καθηγητή της Νομικής κ. Μαυρόγιαννη το 1978. «Η περιοδική αυτή έκθεση είναι ένα από τα δείγματα της αμφίδρομης σχέσης του ΔΠΘ με την περιοχή, και μια απόδειξη πως δεν αποτελεί μόνο τον πνευματικό φάρο μετάδοσης γνώσης στην περιοχή, αλλά και ότι έχει άρρηκτους και διαχρονικούς δεσμούς με την κοινωνία της» σημείωσε, για να εκφράσει στην συνέχεια την ελπίδα πως τα εκθέματα που παρουσιάζονται στην περιοδική έκθεση, μαζί με τα υπόλοιπα αντικείμενα της λαογραφικής συλλογής του Πανεπιστημίου, τα οποία όπως είπε «είναι όλα δείγματα της πολύμορφης προσφοράς του ελληνισμού της Θράκης στην τέχνη και τον πολιτισμό της χώρας ολόκληρης, όπως αυτά διασώθηκαν από το ΔΠΘ» κάποια στιγμή να βρουν μόνιμη στέγη ώστε να είναι επισκέψιμα από το κοινό. Στα σχέδια μάλιστα της πρυτανικής αρχής είναι να εγκαταστήσουν μόνιμα, εφόσον και ο Δήμος το αποδεχτεί, ένα σημαντικό μέρος της συλλογής στην Τσανάκλειο, ένα κτίριο που συνεχίζει να αποτελεί σύμβολο για το Πανεπιστήμιο. Τέλος ο κ. Καραμπίνης δεν παρέλειψε να εξάρει τη στήριξη του Ομίλου Eurobank, χωρίς την οποία δεν θα ήταν εφικτό να πραγματοποιηθεί η έκθεση.

Ενδιαφέρον όμως για τη συλλογή εξέφρασε και από την πλευρά της Eurobank η Επικεφαλής Τομέα Δικτύου Καταστημάτων Eurobank Βορείου Ελλάδος κυρία Κωνσταντία Παπαποστόλου, η οποία εξέφρασε την επιθυμία να υπάρχει μια μόνιμη έκθεση της λαογραφικής συλλογής στην Τράπεζα, την οποία και θα μπορούν τα στελέχη της να επιδεικνύουν στους επισκέπτες. «Είναι μεγάλη χαρά και τιμή να φιλοξενούμε στο χώρο της Τράπεζας μια τόσο σημαντική ιστορικής και λαογραφικής σημασίας πρωτοβουλία» τόνισε η κα Κωνσταντία Παπαποστόλου.

Στην επέτειο της συμπλήρωσης των 25 χρόνων λειτουργία του Τμήματος Ιστορίας Εθνολογίας του ΔΠΘ αναφέρθηκε με τη σειρά του ο Πρόεδρος του Τμήματος κ. Μανόλης Βαρβούνης, τονίζοντας πως στόχος του συνόλου των επετειακών εκδηλώσεων που υλοποιήθηκαν και θα υλοποιηθούν το προσεχές διάστημα είναι «να δείξουμε αφενός μεν τι έχουμε προσφέρει αυτά τα 25 χρόνια και αφετέρου να δείξουμε ότι εμείς είμαστε εδώ διότι ό,τι μελετούμε είναι πάντα σε συνδυασμό και με την πλούσια ιστορία και παράδοση της Θράκης».

Ακολούθησε ξενάγηση των παρευρισκομένων στην έκθεση από τις κυρίες Νάγια Δαλακούρα και Νάντια Μαχά.

H έκθεση θα διαρκέσει έως τις 27 Οκτωβρίου και θα εκτίθεται στον 3ο όροφο του καταστήματος της Τράπεζας Eurobank στην Κομοτηνή.

«Απρίλιος 2024»