Ανοιχτό Κάλεσμα  στους φοιτητές του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης  για  συμμετοχή  στην Democritus Industrial Robotics

Ανοιχτό Κάλεσμα στους φοιτητές του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης για συμμετοχή στην Democritus Industrial Robotics

Η DIR συνιστά την ομάδα Βιομηχανικής Ρομποτικής της Πολυτεχνικής Σχολής της Ξάνθης. Βρίσκεται υπό την αιγίδα του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης και έχει τη στήριξη του Εργαστηρίου Ρομποτικής και Αυτοματισμού (LRA), του Καθηγητή Αντωνίου Γαστεράτου.

Η ομάδα εκπροσωπεί τόσο το Δ.Π.Θ. όσο και τη χώρα στον παγκοσμίου φήμης διαγωνισμό RoboCup. Έχοντας θέσει στέρεες βάσεις με την επιτυχή συμμετοχή της στο RoboCup Asia Pacific Open 2020, αλλά και στο RoboCup Worldwide 2021 όπου και κατέκτησε για άλλη μια φορά μια θέση ανάμεσα στις κορυφαίες ομάδες ανά την υφήλιο στοχεύει στους επόμενους διαγωνισμούς που θα πραγματοποιηθούν.

Η DIR, για να πραγματώσει τους στόχους της, καλεί τους φιλόδοξους φοιτητές όλων των Σχολών του Πανεπιστημίου να πάρουν μέρος σε αυτό το ταξίδι (εξ αποστάσεως ή δια ζώσης), συνδράμοντας στην ανέλιξη της ομάδας, του Πανεπιστημίου αλλά και των προσωπικών τους δεξιοτήτων.

Τομείς Ενασχόλησης:
  • Construction: Assembly, Electronics, Mechanical Analysis, Product Design
  • Marketing: Fundraising, Graphic Design, Media Production, Public Relations, Presentation, Social Media Managment, Photography, Web Master
  • Programming: Arm Manipulation, Navigation, Robotic Vision, ROS Development Χρήσιμες
Δεξιότητες και Εμπειρία (δεν είναι απαραίτητες για όλες τις θέσεις):
  • Construction: CAD, CAE, Χειρισμός Εργαλείων Χειρός & Γνώσεις Ηλεκτρονικών Κυκλωμάτων
  • Marketing: Ικανότητες Επικοινωνίας & Παρουσίασης, Γνώσεις Γραφιστικών, Δημιουργίας Βίντεο & Διαχείρισης Ιστοσελίδω
  • Programming: ROS, Machine Learning, Python, C/ C++, Linux

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στη φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος .

Μείνετε  συντονισμένοι στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης της ομάδας (Facebook, InstagramLinkedΙn) καθώς  υπάρχει διαρκής ροή ενημερωτικού υλικού.

Παρακολουθείστε σχετικό βίντεο: https://youtu.be/CJ4vAhiQLGY