Τμήμα Επικοινωνίας και Δημοσίων Σχέσεων

Το Τμήμα Επικοινωνίας και Δημοσίων Σχέσεων έχει τις ακόλουθες αρμοδιότητες:
1)    Μέριμνα για την προβολή του έργου και των δράσεων του ιδρύματος με σύνταξη και αποστολή δελτίων τύπου στα ΜΜΕ.
2)    Έχει την ευθύνη της παρακολούθησης του τύπου και των μέσων μαζικής επικοινωνίας για θέματα που αφορούν στο Ίδρυμα.
3)    Μέριμνα για τις ανακοινώσεις της Πρυτανείας και τις απαντήσεις σε δημοσιεύματα.
4)    Μέριμνα για την αλληλογραφία δημοσίων σχέσεων και εθιμοτυπίας των πρυτανικών αρχών (συγχαρητήρια-ευχαριστήρια-συλλυπητήρια).
5)    Μεριμνά για την διατήρηση ψηφιακού αρχείου δημοσιευμάτων που αφορούν στο Πανεπιστήμιο,
6)    Μέριμνα για την υποδοχή και φιλοξενία επιστημόνων και λοιπών προσωπικοτήτων που προσκαλούνται από το Ίδρυμα.
7)    Φροντίζει για την οργάνωση και διεξαγωγή συνεδρίων, τελετών και λοιπών εκδηλώσεων του Ιδρύματος.
8)   Υποστηρίζει την οργάνωση τελετών απονομής τίτλων Επίτιμων Καθηγητών,  Επίτιμων Διδακτόρων και απονομής Βραβείων και Μεταλλίων του Δ.Π.Θ.
9)    Οργανώνει την συμμετοχή του Δ.Π.Θ. σε περιφερειακές, εθνικές και Διεθνείς Εκθέσεις για προβολή του έργου του.
10) Μέριμνα για την προβολή του Πανεπιστημίου με την έκδοση ενημερωτικών φυλλαδίων και  εντύπων κατά περίπτωση (έκδοση τόμων, λευκωμάτων κλπ).
11)  Μέριμνα για την τήρηση του πρωτοκόλλου και της εθιμοτυπίας στις εκδηλώσεις, καθώς και για τη συνεχή παρακολούθηση και ενημέρωση του επίσημου πρωτοκόλλου, βάσει προβαδίσματος.
12) Μέριμνα για την τήρηση και οργάνωση φωτογραφικού αρχείου και αρχείου πολυμέσων (οπτικοακουστικό υλικό) των εκδηλώσεων του Ιδρύματος.
13)  Μέριμνα για την παραγωγή και προμήθεια δώρων εθιμοτυπίας και δημοσίων σχέσεων.
14)  Μέριμνα για την εκπροσώπηση του Δ.Π.Θ. σε εθνικές εορτές και επίσημους εορτασμούς.

Υπηρεσίες

Ανθρώπινο Δυναμικό

Βαλασία Δαλματζή Αν. Προϊσταμένη 2531039006 (74006) vdalmatz@admin.duth.gr
Σόνια Δεληγιάννη   2531039273 (74273) sdeligia@affil.duth.gr