Το Δίκτυο Λύσεων Βιώσιμης Ανάπτυξης Νέων Ελλάδος αναζητά να στελεχώσει την επίσημη ομάδα του στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης

Το Δίκτυο Λύσεων Βιώσιμης Ανάπτυξης Νέων Ελλάδος δραστηριοποιείται στην Ελλάδα από το 2016. Εντάσσεται στο Παγκόσμιο Δίκτυο Λύσεων Βιώσιμης Ανάπτυξης (UN SDSN) και στην Agenda 2030, υπό την αιγίδα των Ηνωμένων Εθνών. Βασικός σκοπός του είναι η ενασχόληση των νέων της Ελλάδας με τη δημιουργία λύσεων και την επιμόρφωση γύρω από τα θέματα της αειφόρου ανάπτυξης.

Με την πρωτοβουλία SDG Students Program, το UN SDSN Youth επιχειρεί να δημιουργήσει και να κινητοποιήσει ομάδες νέων ανά τον κόσμο, που ανήκουν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, σε μία παγκόσμια προσπάθεια για την επίτευξη της Ατζέντας του 2030 και των 17 Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης (SDGs). Το Πανεπιστήμιο μας, ως επίσημο μέλος του Δικτύου, έχει ένα επίσημο εκπρόσωπο  του Δικτύου Νέων,(campus Coordinator),ο οποίος αναλαμβάνει να δημιουργήσει μία ομάδα που θα  δραστηριοποιηθεί πάνω στα θέματα βιωσιμότητας εντός του Πανεπιστημίου.

Οι δηλώσεις συμμετοχής, ανοικτές  έως την  Κυριακή 21 Νομβρίου 2021, απευθύνονται προς  όλους τους φοιτητές του ΔΠΘ, ανεξαρτήτως τμήματος, έτους φοίτησης και ηλικίας και αφορούν τις παρακάτω θέσεις:

• Junior Community Officer: Φόρμα δήλωσης συμμετοχής εδώ.
  • Στην ομάδα του Education: Φόρμα δήλωσης συμμετοχής εδώ.
  • Editor
  • Moderator
  • Researcher
  • Στην ομάδα του Publicity: Φόρμα δήλωσης συμμετοχής εδώ.
  • Content Creator
  • Graphic Designer
  • Social Media Manager
  • Στην ομάδα του HR (Human Resources): Φόρμα δήλωσης συμμετοχής εδώ.
  • HR Team Member
  • Στην ομάδα του Marketing: Φόρμα δήλωσης συμμετοχής εδώ
  • PR Manager

Οι φόρμες δήλωσης ενδιαφέροντος   περιέχουν όλες τις λεπτομέρειες για όλες τις θέσεις  για τις ομάδες καθώς  και το έργο του SDG Duth Hub.

Στην περίπτωση που δεν  ενδιαφέρεστε για κάποια συγκεκριμένη θέση αλλά θέλετε να γίνετε μέλη του Ηub μας, συμπληρώστε την παρακάτω γενική φόρμα εκδήλωσης και θα έρθουμε εμείς σε επαφή μαζί σας, θα σας ενημερώσουμε για τις δράσεις μας και τις ευκαιρίες που σας παρέχει ο οργανισμός μας.

Γενική φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος εδώ.

Κοινοποίηση επίσημου Campus Coordinator του UN SDSN Youth Greece για το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης:

Αντώνης Πρίφτης e-mail: antonio.prifti@sdsnyouth.org