1ο Περιφερειακό Αναπτυξιακό Συνέδριο “Regional Growth Conference Ανατολική Μακεδονία & Θράκη (RGC ΠΑΜΘ)” με θέμα «H Θέση της  Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης στην Περιφερειακή ανάπτυξη της χώρας

1ο Περιφερειακό Αναπτυξιακό Συνέδριο “Regional Growth Conference Ανατολική Μακεδονία & Θράκη (RGC ΠΑΜΘ)” με θέμα «H Θέση της Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης στην Περιφερειακή ανάπτυξη της χώρας

Tο 1ο Περιφερειακό Αναπτυξιακό Συνέδριο “Regional Growth Conference Ανατολική Μακεδονία & Θράκη (RGC ΠΑΜΘ)” με θέμα «H Θέση της  Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης στην Περιφερειακή ανάπτυξη της χώρας» διοργανώνεται 3 και 4 Οκτωβρίου 2024, στο κεντρικό αμφιθέατρο του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης στην Πανεπιστημιούπολη Κομοτηνής.

Στόχος του Συνεδρίου είναι  να προτείνει εφαρμόσιμες πολιτικές και αναπτυξιακές στρατηγικές, σε μεσοπρόθεσμο και μακροπρόθεσμο ορίζοντα, αντιμετωπίζοντας την Αν. Μακεδονία και Θράκη ως μία περιφερειακή και γεωγραφική ολότητα, με κατά τόπους ιδιαιτερότητες, δίνοντας όπως είναι αναμενόμενο, ιδιαίτερη έμφαση στον ακριτικό χαρακτήρα της Περιφέρειας.

Οι  ομιλητές  θα τοποθετηθούν σε τομείς όπως οι πολιτικές και αναπτυξιακές στρατηγικές της ΠΑΜΘ, η ανάδειξη της φυσιογνωμίας των πόλεων, οι προτεραιότητες των Δήμων, τα μεγάλα έργα υποδομών στην Περιφέρεια ΑΜΘ, η ενίσχυση της επιχειρηματικότητας και της καινοτομίας, η ανασυγκρότηση του Έβρου, η ασφάλεια των συνόρων και το μεταναστευτικό ζήτημα.

Το συνέδριο διοργανώνεται από το Παρατηρητήριο Περιφερειακών Πολιτικών, την εφημερίδα «Ο Χρόνος», την εφημερίδα «Πελοπόννησος», με τη συνδιοργάνωση του Δημοκρίτειου Πανεπιστήμιου Θράκης ενώ  τελεί υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης και του Δήμου Κομοτηνής.

Επισυνάπτεται το πρόγραμμα του συνεδρίου.

Για περισσότερες πληροφορίες και δωρεάν εγγραφή επισκεφθείτε την ηλεκτρονική σελίδα https://rgcpamth.gr/

Documents to download