Άσκηση για το διαβήτη: ευεργετικές επιδράσεις νέων εκπαιδευτικών προγραμμάτων φυσικής δραστηριότητας (2022-2023)

Το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, με Επιστημονικά Υπεύθυνη την Καθηγήτρια της ΣΕΦΑΑ, του ΤΕΦΑΑ - ΔΠΘ κα. Βασιλική Δέρρη, οργανώνει και υλοποιεί, για 2η συνεχή χρονιά, ως ένας από τους ευρωπαϊκούς φορείς-εταίρους, το Ερευνητικό πρόγραμμα Erasmus+ Sport «Άσκηση για τον διαβήτη: ευεργετικές επιδράσεις νέων εκπαιδευτικών προγραμμάτων φυσικής δραστηριότητας» (BE-NEW). Συντονιστής είναι το Πανεπιστήμιο της Μπολόνια στην Ιταλία, με την κ. Milena Raffi, Επίκουρο Καθηγήτρια στο Department of Biomedical and Neuromotor Sciences.

Το Πρόγραμμα επεκτείνεται τη χρονιά 2022-2023 α) σε όλες τις περιφέρειες της χώρας με σκοπό την επιμόρφωση των Εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής στη συνεκπαίδευση παιδιών και εφήβων με και χωρίς Σακχαρώδη Διαβήτη τύπου Ι και β) στο ΤΕΦΑΑ του  ΔΠΘ με σκοπό τη συνέχιση της άσκησης ενηλίκων με Σακχαρώδη Διαβήτη τύπου ΙΙ.

Για περισσότερες  πληροφορίες σχετικά με το Πρόγραμμα πατήστε εδώ

Έγγραφα