ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΛΟΓΗ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΔΠΘ

Σήμερα, 16 Ιουνίου 2022 και ώρα 10.00, συνήλθε η Τριμελής Κεντρική Εφορευτική Επιτροπή για την εκλογή Προέδρου και Αναπληρωτή Προέδρου του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Δημοκρίτειου Πανεπιστήμιου Θράκης, όπως αυτή ορίστηκε με την απόφαση Α. Π.: ΔΠΘ/ΠΣ/55807/819 - 15/06/2022 του Κοσμήτορα της Πολυτεχνικής Σχολής του ΔΠΘ.  Παρόντα ήταν και τα 3 τακτικά μέλη της επιτροπής:

1. Κυριάκος Ζωηρός, Καθηγητής του Τμήματος Η.Μ. & Μ.Υ. Δ.Π.Θ., ως Πρόεδρος
  2. Νικόλαος Μητιανούδης,  Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Η.Μ. & Μ.Υ. Δ.Π.Θ., ως Μέλος
  3. Θεόφιλος Παπαδόπουλος, Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Η.Μ. & Μ.Υ. Δ.Π.Θ., ως Μέλος

1) Με το σχετικό έγγραφο της Κοσμητείας με Α.Π. ΔΠΘ/ΠΣ/55945/823 – 15/06/2022 διαβιβάστηκε στην Κεντρική Εφορευτική Επιτροπή η κάτωθι αίτηση υποψηφιότητας για την ανάδειξη Προέδρου του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Δημοκρίτειου Πανεπιστήμιου Θράκης για θητεία δύο (2) ετών, από 01/09/2022 έως και 31/08/2024, η οποία κατατέθηκε στη Γραμματεία της Κοσμητείας της Π.Σ. εντός της νόμιμης προθεσμίας:

α) του κ. Γεώργιου Συρακούλη, Καθηγητή του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΔΠΘ, Α.Π. Εισερχ. ΔΠΘ/ΠΣ/52236/744 – Ημ/νία Εισερχ. 27/05/2022

Η Εφορευτική Επιτροπή αποφάσισε ομόφωνα ότι ο μοναδικός υποψήφιος κ. Γεώργιος Συρακούλης πληροί τις από του νόμου οριζόμενες προϋποθέσεις και συνεπώς ανακηρύσσεται εκλόγιμος για τη θέση του Προέδρου του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του ΔΠΘ.

2) Με το σχετικό έγγραφο της Κοσμητείας με Α.Π. ΔΠΘ/ΠΣ/55945/823 – 15/06/2022 διαβιβάστηκε στην Κεντρική Εφορευτική Επιτροπή η κάτωθι αίτηση υποψηφιότητας για την ανάδειξη Αναπληρωτή Προέδρου του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Δημοκρίτειου Πανεπιστήμιου Θράκης για θητεία δύο (2) ετών, από 01/09/2022 έως και 31/08/2024, η οποία κατατέθηκε στη Γραμματεία της Κοσμητείας της Π.Σ. εντός της νόμιμης προθεσμίας:

α) του κ. Νικόλαου Παπανικολάου, Αναπληρωτή Καθηγητή του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΔΠΘ, Α.Π. Εισερχ. 54237/792 – Ημ/νία Εισερχ. 07/06/2022

Η Εφορευτική Επιτροπή αποφάσισε ομόφωνα ότι ο μοναδικός υποψήφιος κ. Νικόλαος Παπανικολάου πληροί τις από του νόμου οριζόμενες προϋποθέσεις και συνεπώς ανακηρύσσεται εκλόγιμος για τη θέση του Αναπληρωτή Προέδρου του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του ΔΠΘ.

Η εκλογική διαδικασία θα διεξαχθεί αποκλειστικά μέσω ηλεκτρονικής ψηφοφορίας την Τετάρτη 22 Ιουνίου 2022 και ώρες 09.00-15.00.
Εφόσον προκύψει ανάγκη επαναληπτικής ψηφοφορίας, η εκλογική διαδικασία θα πραγματοποιηθεί την επόμενη ημέρα, Πέμπτη 23 Ιουνίου 2022, κατά τις ίδιες ώρες.

Σημειώνεται επίσης ότι Διαχειριστής του συστήματος ηλεκτρονικής ψηφοφορίας Zeus ορίστηκε ο Αναπληρωτής Καθηγητής Νικόλαος Μητιανούδης.

Ξάνθη, 16/06/2022

Κυριάκος Ζωηρός, Καθηγητής Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του ΔΠΘ, Πρόεδρος

Νικόλαος Μητιανούδης, Αναπληρωτής Καθηγητής Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του ΔΠΘ, Μέλος

Θεόφιλος Παπαδόπουλος, Αναπληρωτής Καθηγητής Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του ΔΠΘ, Μέλος