Ανακοίνωση για την εισαγωγή υποψηφίων διδακτόρων στις φοιτητικές εστίες στην Εκτενεπόλ Ξάνθης για το ακαδημαϊκό έτος 2024 - 2025

Ξάνθη 29 Αυγούστου 2024

Σύμφωνα με τον Ειδικό Κανονισμό Λειτουργίας Φοιτητικών Εστιών ΕΚΤΕΝΕΠΟΛ Ξάνθης του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης για Υποψήφιους Διδάκτορες (ΦΕΚ 165/τ. Β΄/15-01-2024) και μετά από εξέταση των υποβληθεισών εμπρόθεσμα αιτήσεων στέγασης  Υποψηφίων Διδακτόρων για τη στέγασή τους στις Φοιτητικές Εστίες της ΕΚΤΕΝΕΠΟΛ Ξάνθης για το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025, ανακοινώνονται τα αποτελέσματα σύμφωνα με τους συνημμένους πίνακες.

Οι δικαιούχοι Υποψήφιοι Διδάκτορες καλούνται τη Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου 2024 και ώρα 9:00 π.μ.,  με την επίδειξη της ακαδημαϊκής τους ταυτότητας  να απευθυνθούν  στο Τμήμα Ακαδημαϊκών Θεμάτων Ξάνθης που στεγάζεται στα κτήρια ΠΡΟΚΑΤ στην Ξάνθη για την παραλαβή του δωματίου (υπογραφή συμφωνητικού κ.λπ.), ακολουθώντας την παρακάτω διαδικασία, σύμφωνα με τον Ειδικό Κανονισμό Λειτουργίας Φοιτητικών Εστιών ΕΚΤΕΝΕΠΟΛ Ξάνθης του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης για Υποψήφιους Διδάκτορες (ΦΕΚ 165/τ. β΄/15-01-2024).

Στη συνέχεια θα ακολουθήσει παρουσία του Πρύτανη του ΔΠΘ Καθηγητή Φώτη Μάρη, του Κοσμήτορα της Πολυτεχνικής Σχολής Καθηγητή Αντωνίου Γαστεράτου και των Προέδρων των Τμημάτων της Πολυτεχνικής Σχολής η παραλαβή των δωματίων από τους δικαιούχους Υποψήφιους Διδάκτορες στο χώρο του κτηρίου στην ΕΚΤΕΝΕΠΟΛ Ξάνθης στις 11:00.

Διαδικασία Παραλαβής  Δωματίου

Ο/Η κάθε  δικαιούχος Υποψήφιος/α Διδάκτορας οφείλει να ακολουθεί την παρακάτω διαδικασία για τη παραλαβή του δωματίου, που είναι η εξής:

1. Καταθέτει 200 ευρώ στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων (που βρίσκεται σε κάθε Δ.Ο.Υ. όλης της Ελλάδος) ως εγγύηση για την τήρηση των όρων διαμονής στις φοιτητικές εστίες του ΔΠΘ (θα το αναφέρει  αυτό στο Τ.Π.Δ.), και  παραλαμβάνει την εγγυητική επιστολή. Όλα τα Ταμεία Παρακαταθηκών και Δανείων  δέχονται την πληρωμή με κάρτα, διότι διαθέτουν pos.
  2. Την εγγυητική επιστολή  την καταθέτει στο Τμήμα Ακαδημαϊκών Θεμάτων Ξάνθης, για την παραλαβή του δωματίου του/της.
  3. Τέλος,  σύμφωνα με τον Ειδικό Κανονισμό Λειτουργίας Φοιτητικών Εστιών ΕΚΤΕΝΕΠΟΛ Ξάνθης του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης για Υποψήφιους/ες Διδάκτορες (ΦΕΚ 165/τ. β΄/15-01-2024 άρθρο 3) ο/η Υποψήφιος/α Διδάκτορας, αφού καταθέσει την εγγυητική επιστολή των διακοσίων (200) ευρώ, υπογράφει:

Συμφωνητικό Διαμονής (Παράρτημα 1 στο ΦΕΚ), στο οποίο δεσμεύεται ρητά ότι θα τηρεί τον Κανονισμό Φοιτητικών Εστιών του Δ.Π.Θ. και

Υπεύθυνη Δήλωση –Πρωτόκολλο παραλαβής του Δωματίου (Παράρτημα 2 στο ΦΕΚ) με τον εξοπλισμό του.

Τηλέφωνο επικοινωνίας: Τμήμα Ακαδημαϊκών Θεμάτων Ξάνθης 25410-79028.

*Επισημαίνουμε τα εξής:

-Όλοι/ες οι δικαιούχοι Υποψήφιοι/ες Διδάκτορες που παραλαμβάνουν δωμάτιο στις Φοιτητικές Εστίες ΕΚΤΕΝΕΠΟΛ Ξάνθης έχουν καταθέσει κατά την υποβολή της αίτησης στέγασης υπεύθυνη δήλωση, στην οποία δηλώνουν ότι έχουν λάβει γνώση του Εσωτερικού Κανονισμού Λειτουργίας των Φοιτητικών Εστιών και ότι τον αποδέχονται.

-Η ανάρτηση των δικαιούχων γίνεται με τον αριθμό αίτησης,  σύμφωνα με τις διατάξεις περί προστασίας προσωπικών δεδομένων.

Τμήμα Ακαδημαϊκών Θεμάτων Ξάνθης

Έγγραφα