Εγκατάσταση σύγχρονων τηλεμετρικών δικτύων μέτρησης ποιότητας και στάθμης υδάτων στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης

Ένα από τα πλέον πιο σύγχρονα τηλεμετρικά δίκτυα μέτρησης ποιότητας και στάθμης υδάτων εγκαταστάθηκε και λειτουργεί στο πλαίσιο υλοποίησης των δύο έργων Περιφερειακής Αριστείας, Εye4water και ΚΕΔΙΑΚ στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης.
Όλοι οι σταθμοί είναι εξαιρετικά μικρού όγκου, ώστε να μην προκαλούν όχληση στα σημεία εγκατάστασης. Είναι πλήρως επεκτάσιμοι και μπορούν να δεχθούν άμεσα μετεωρολογικούς αλλά και κάθε είδους περιβαλλοντικούς αισθητήρες.
Το Δίκτυο αποτελείται από δεκαπέντε (15) τηλεμετρικούς σταθμούς οι οποίοι συνδυάζουν  τεχνολογίες από τους πλέον γνωστούς και έγκυρους κατασκευαστές. Οι σταθμοί του δικτύου μας είναι εντελώς αυτόνομοι με ηλεκτρική τροφοδοσία μέσω ηλιακών συλλεκτών και τηλεπικοινωνία βασισμένη σε κινητή τηλεφωνία. Λαμβάνουν δε υψηλής συχνότητας μετρήσεις των εξής παραμέτρων :

•    Θερμοκρασία Νερού σε ˚C
•    pH Νερού σε μονάδες pH
•    Αγωγιμότητα νερού σε μS/cm
•    Ολικά Διαλυμένα Στερεά (TDS) σε mg/l