Εκπαιδευτική υποτροφία Nicholas and Robert Askounes Ashford Educational Scholarship, του Ελληνικού Ινστιτούτου Ανώτατων Σπουδών (HIAS)

Το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης ανακοινώνει σε όλους/ες τους/τις προπτυχιακούς/ές φοιτητές/τριες του τη δυνατότητα συμμετοχής στο πρόγραμμα υποτροφιών για προπτυχιακούς/ές φοιτητές/τριες, προκειμένου να μεταβούν σε Πανεπιστήμια των ΗΠΑ με σκοπό την καθοδήγηση/συνεργασία με εκεί Έλληνες καθηγητές. Η όλη προσπάθεια και η διαχείριση της υποτροφίας γίνεται από το Hellenic Institute of Advanced Studies – HIAS.

Πρόκειται για ένα πρόγραμμα επιχορήγησης που προωθεί την επιστημονική και ακαδημαϊκή καθοδήγηση νέων επιστημόνων στην Ελλάδα από κορυφαίους ακαδημαϊκούς και ερευνητές των ΗΠΑ.

Η υποτροφία παρέχει οικονομική βοήθεια για την εκπαίδευση των φοιτητών/τριών σε ακαδημαϊκά ιδρύματα των ΗΠΑ για διάστημα 3 μηνών, παρέχοντας 12.000 δολάρια ανά δικαιούχο προκειμένου να καλυφθούν έξοδα ταξιδιού του/της υποτρόφου στις ΗΠΑ και έξοδα διαβίωσης του/της υποτρόφου στα πανεπιστήμιο των ΗΠΑ.

Δυνατότητα συμμετοχής έχουν οι προπτυχιακοί/ές φοιτητές/τριες με ελληνική υπηκοότητα από οποιοδήποτε ακαδημαϊκή κατεύθυνση-κλάδο.

Περισσότερες πληροφορίες στην σελίδα : https://hellenic-ias.org/

Από την Πρυτανεία

του ΔΠΘ