Επίσκεψη Ιάπωνα πρέσβη στο Δ.Π.Θ
/ Κατηγορίες: Εκδηλώσεις

Επίσκεψη Ιάπωνα πρέσβη στο Δ.Π.Θ

Τον Πρέσβη της Ιαπωνίας στην Ελλάδα κ. Masuo NISHIBAYASHI, υποδέχτηκε στο κτίριο διοίκησης ο Πρύτανης του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης, Καθηγητής κ. Αθανάσιος Καραμπίνης το Σάββατο 25 Ιουνίου 2016.

Ο Ιάπωνας Πρέσβης επισκέφθηκε τη Θράκη συνοδευόμενος από τη σύζυγό του προκειμένου να παραστεί σε εκδήλωση του Ελληνικού Συνδέσμου Ιαπωνικών Πολεμικών Τεχνών στην Αλεξανδρούπολη. Παράλληλα αποδέχτηκε την πρόσκληση του Πρύτανη του ΔΠΘ,προκειμένου να γνωρίσει από κοντά το Πανεπιστήμιο της Θράκης.

Όπως δήλωσε ο κ. Nishibayashi, υπάρχουν μακροχρόνιες φιλικές σχέσεις και εκτενής συνεργασία της Ιαπωνίας και της Ελλάδας, ιδιαιτέρως στον τομέα του πολιτισμού, της εκπαίδευσης και της έρευνας. Η επίσκεψή του έγινε με σκοπό την έναρξη των συζητήσεων με το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης προκειμένου να προετοιμαστεί η υπογραφή Μνημονίων Συνεργασίας μεταξύ του Δ.Π.Θ. και Ιαπωνικών Πανεπιστημίων και ερευνητικών ιδρυμάτων. Αναφέρθηκε δε ιδιαίτερα στο ενδιαφέρον των Ιαπώνων για τον αρχαίο και σύγχρονο πολιτισμό της Ελλάδας, καθώς και τις πολυάριθμες συνεργασίες σε ερευνητικό και εκπαιδευτικό επίπεδο.

Ο Πρύτανης κ. Καραμπίνης με τη σειρά του ανέφερε ότι μεταξύ Ελλάδας και Ιαπωνίας, δύο χωρών με μακραίωνη ιστορία και μοναδικό πολιτισμό, υπάρχουν προοπτικές περαιτέρω συνεργασίας σε πολιτιστικό και εκπαιδευτικό επίπεδο, τονίζοντας πως η λειτουργία του αγγλόφωνου Τμήματος Ελληνικών Σπουδών του Δ.Π.Θ. στην Κομοτηνή θα προσελκύσει το ενδιαφέρον πολλών Ιαπώνων. Ευχαρίστησε δε τον κ. Nishibayashi για την επίσκεψή του την οποία χαρακτήρισε ως πολύ σημαντική για την έναρξη της συνεργασίας και ιδιαίτερα τιμητική για το Πανεπιστήμιο.