Συνεργασία του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης και της Ευρωπαϊκής Εταιρείας Λεξικογραφίας Euralex

Στην επισφράγιση της συνεργασίας τους προχώρησαν το μεσημέρι της Τετάρτης 27 Μαρτίου 2019, στην αίθουσα του πρυτανικού συμβουλίου, στο κτίριο διοίκησης στην Πανεπιστημιούπολη Κομοτηνής, το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης και η Ευρωπαϊκή Εταιρεία Λεξικογραφίας Euralex προκειμένου να αρχίσουν οι διαδικασίες για το διεθνές συνέδριο που θα πραγματοποιηθεί από το Δ.Π.Θ. το Σεπτέμβριο του 2020 στην Αλεξανδρούπολη. Το συνέδριο θα προσελκύσει 300 συνέδρους από όλον τον κόσμο και θα δώσει τη δυνατότητα να παρουσιαστούν όλες οι εξελίξεις στον τομέα της λεξικογραφίας. Πρόεδρος της οργανωτικής επιτροπής του συνεδρίου ορίστηκε η αντιπρύτανης Ζωή Γαβριηλίδου.
Η Euralex είναι η ευρωπαϊκή, επιστημονική μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα εταιρεία λεξικογραφίας και ο μοναδικός θεσπισμένος φορέας που αφορά στη λεξικογραφία, δηλαδή στην επιστήμη η οποία ασχολείται θεωρητικά και εμπειρικά με τη δημιουργία λεξικών. Τα συνέδρια της Euralex, αποτελούν αφορμή συγκέντρωσης ερευνητών, ακαδημαϊκών, αλλά στελεχών εταιρειών και εκδοτικών οίκων λεξικών, ανά δύο χρόνια, με στόχο την παρουσίαση όλων των νέων ερευνητικών δεδομένων στον χώρο της λεξικογραφίας.
Από την πλευρά της Euralex για την υπογραφή της συμφωνίας παραβρέθηκε ο πρόεδρος της εταιρείας Gilles - Mauricede Schryver, καθηγητής Γλωσσολογίας του Πανεπιστημίου της Γάνδης καθώς και του Πανεπιστημίου της Πραιτώριας. Στην  υπογραφή της συμφωνίας παρέστησαν ο πρύτανης ΔΠΘ Αλέξανδρος Πολυχρονίδης και οι αντιπρυτάνεις Ζωή Γαβριηλίδου και Μαρία Μιχαλοπούλου.