16ο Φεστιβάλ Κλασικής Μουσικής στην Ξάνθη - Απρίλιος 2022. Συναυλία του Ιονίου Πανεπιστημίου αφιερωμένη στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης
/ Κατηγορίες: Αρχική, Δελτία Τύπου

Στο πλαίσιο των πολιτιστικών και εκπαιδευτικών της δράσεων, η Φιλοπρόοδη Ένωση Ξάνθης σε  συνεργασία με το Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστημίου, την Περιφερειακή Ενότητα Ξάνθης και τη στήριξη του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης, οργανώνει από τις 10 έως και 17 Απριλίου 2022, το 16o Φεστιβάλ Κλασικής Μουσικής. Το  πρόγραμμα φέτος περιλαμβάνει  εκδηλώσεις σε συνεργασία με το ΔΠΘ. Αναλυτικά:

Τρίτη 12 Απριλίου

• 19.30: Στον πολυχώρο τέχνης και σκέψης, σε συνεργασία και με το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο οργανώνεται στρογγυλό τραπέζι συζήτησης με τίτλο «Από το Ιόνιο στο Δημοκρίτειο-Αρχή και τέλος της Εγνατίας οδού», όπου διδάσκοντες και διδασκόμενοι των δύο ακριτικών πανεπιστημίων της χώρας, Δύσης και Ανατολής, συναντιούνται, συζητούν, προβληματίζονται για την ακαδημαϊκή και φοιτητική ζωή στην αρχή και το τέλος της Εγνατίας οδού, προβλήματα, ευκαιρίες, προκλήσεις.
  • 20.30: Συναυλία φοιτητών κατεύθυνσης πιάνου Ιονίου Πανεπιστημίου αφιερωμένη στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΑΥΛΙΑΣ

Αποστόλης Κωνσταντάκης - F. Liszt, Hungarian Rhapsody No. 12, S. 244 in C-sharp minor

Ιωάννης Αραμπατζόγλου -S. Rachmaninoff, Piano Sonata No.2, Op.36 in B-flat minor-(1931 version)

Παναγιώτης Γαρμπής - Ernő von Dohnányi, Du und Du walzer von Johann Strauss / M. Ravel, Le Tombeau de Couperin, No.6 Toccata

Παναγιώτης Παπαϊωάννου - L. v. Beethoven, Sonata op. 10, No. 1 in C minor

Γιώργος Κυριαζίδης - A. Scriabin, Piano Sonata No.5, Op.53

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: Λάμπης Βασιλειάδης

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ: Γιάννης Στεφανίδης

Η είσοδος είναι δωρεάν και θα τηρηθούν όλα τα υγειονομικά μέτρα.

Σημειώνεται ότι  υπάρχει περιορισμένος αριθμός θέσεων για τις εκδηλώσεις.

Για πληροφορίες - κρατήσεις θέσεων επικοινωνήστε στο 25410 25421.

Σχετικά με το Φεστιβάλ ΕΔΩ

Φεστιβάλ Κλασικής Μουσικής στην Ξάνθη

Φιλοπρόοδη Ένωση Ξάνθης /πολιτιστικό δίκτυο Ξάνθης

Αντίκα 7, 67132 Ξάνθη  Τηλ.: 25410 25421 – 6937120986