3ο Πανελλήνιο Συνέδριο Πολιτικής Προστασίας "Safe Evros 2016"
/ Κατηγορίες: Αρχική, Πανεπιστήμιο

3ο Πανελλήνιο Συνέδριο Πολιτικής Προστασίας "Safe Evros 2016"

Στο πλαίσιο των εργασιών του Συνεδρίου πραγματοποιήθηκαν επιστημονικές ανακοινώσεις, παρουσιάσεις εργασιών και στρογγυλά τραπέζια με θεματολογία που προσέλκυσε το ενδιαφέρον τόσο των συνέδρων από την Ελλάδα και το εξωτερικό, όσο και δημοσιογράφων. Κοινή διαπίστωση και πρόταση αποτελεί η ανάγκη αλλαγών στο θεσμικό και νομικό πλαίσιο τόσο της οργάνωσης όσο και της άσκησης της πολιτικής προστασίας από την κεντρική κυβέρνηση και τους φορείς τοπικής αυτοδιοίκησης.

Έντονο ήταν το ενδιαφέρον συμμετοχής στο σεμινάριο με θέμα την Αντισεισμική Προστασία των Σχολικών Μονάδων που πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με τον Οργανισμό Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας καθώς και η συνάντηση εργασίας με τους Εθελοντές Πολιτικής Προστασίας που εντάσσονταν στο πρόγραμμα των παράλληλων εκδηλώσεων.

Την έναρξη των εργασιών του συνεδρίου κήρυξε ο Πρύτανης Δ.Π.Θ. Καθηγητής κ. Αθανάσιος Καραμπίνης ενώ την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Περιφερειάρχης Α.Μ.Θ. Γεώργιος Παυλίδης ο αναπληρωτής Πρύτανη Έρευνας και Καινοτομίας Δ.Π.Θ. Παντελής Μπότσαρης, ο αναπληρωτής Πρύτανη Υποδομών Δ.Π.Θ. Ιωάννης Μουρμούρης, η Περιφερειάρχης Βορείου Αιγαίου Χριστιάνα Καλογήρου, ο Ειδικός Γραμματέας Υδάτων του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας καθηγητής Ιάκωβος Γκανούλης, ο εκπρόσωπος του Γενικού Γραμματέα Πολιτικής Προστασίας Φοίβος Θεοδώρου, ο Αντιπεριφερειάρχης Έβρου Δημήτριος Πέτροβιτς, ο Αντιπεριφερειάρχης Ροδόπης Χρήστος Μέτιος, ο Αντιπεριφερειάρχης Δράμας Αργύρης Πατακάκης, ο Βουλευτής Έβρου Δημήτριος Ρίζος, ο Δήμαρχος Αλεξανδρούπολης Ευάγγελος Λαμπάκης, η Θεματική Αντιπεριφερειάρχης Πολιτισμού ΠΑΜΘ Ελένη Δημούδη, ο Αναπληρωτής Πρόεδρος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Υποθέσεων του ΤΕΙ ΑΜΘ Δημήτριος Εμμανουλούδης, ο Πρόεδρος του Ο.Α.Σ.Π. καθηγητής Ευθύμιος Λέκκας, ο Διοικητής της Περιφερειακής Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ιωάννης Βασιλειάδης, ο Πρόεδρος του Δικηγορικού Συλλόγου Αλεξανδρούπολης Ιωάννης Ζαμπούκης κ.α.. Μήνυμα απέστειλαν ο Επίτροπος της Ε.Ε. Χρήστος Στυλιανίδης, η Υφυπουργός Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης (Μακεδονίας – Θράκης) Μαρία Κόλλια – Τσαρουχά και ο Βουλευτής Έβρου Αναστάσιος Δημοσχάκης.

Οι διοργανωτές του Συνεδρίου, η Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης και το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, έδωσαν την «σκυτάλη» στην Αθήνα όπου και θα πραγματοποιηθεί το 4ο Συνέδριο Πολιτικής Προστασίας 2017.

Ο Αναπληρωτής Πρύτανη Οικονομικών Δ.Π.Θ. και Πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής του “SafeEvros 201”:6 κ. Φώτιος Μάρης, εξέφρασε την ικανοποίηση του για το επιστημονικό επίπεδο των εργασιών και ευχαρίστησε τους χορηγούς ΤΑΡ (μέγας χορηγός) και τους ΤΡΑΠΕZΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ, COSMOTE, ΟΑΣΠ, ΔΕΘ HELEXPO, ΟΑΣΠ, TECHNOPOLIS, SCIENT ACT, MARATHON DATA SYSTEM και INFOREST για τη στήριξη και την πολύτιμη συνεργασία τους.