FoodEducators_πρόγραμμα του EIT Food* που παρέχει στους εκπαιδευτικούς διασκεδαστικές, δημιουργικές και ενδιαφέρουσες δραστηριότητες για την εμπλοκή των νέων

Το FoodEducators είναι ένα πρόγραμμα του EIT Food* που παρέχει στους εκπαιδευτικούς διασκεδαστικές, δημιουργικές και ενδιαφέρουσες δραστηριότητες για την εμπλοκή των νέων, κυρίως των μαθητών.

Τα εύκολα προσβάσιμα, επιστημονικά τεκμηριωμένα σχέδια μαθημάτων και το εκπαιδευτικό υλικό για την εκπαίδευση στα τρόφιμα ενισχύουν τη μάθηση των μαθητών, ώστε να γίνουν πιο ενημερωμένοι και συνειδητοποιημένοι καταναλωτές του μέλλοντος. Το πρόγραμμα εκπροσωπείται από 10+ εθνικούς Κόμβους σε όλη την ΕΕ και προσφέρει σχέδια μαθημάτων που μπορούν να μεταφορτωθούν από τον ιστότοπο «foodeducators.eu» στις εθνικές γλώσσες και αφορούν τα ακόλουθα θέματα: Τρόφιμα & Υγεία, Τρόφιμα & Αειφορία, Επιστήμη Τροφίμων & Σύστημα Τροφίμων, Θέσεις Εργασίας & Καριέρες στον Αγροδιατροφικό Τομέα.

Οι κύριοι μαθησιακοί στόχοι και τα αποτελέσματα που επιδιώκει το πρόγραμμα είναι η βελτίωση της συστημικής σκέψης και της χαρτογράφησης του συστήματος τροφίμων, του βιώσιμου τρόπου ζωής και της υγιεινής διατροφικής συμπεριφοράς. Στην Ελλάδα, το FoodEducators εκπροσωπείται από το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης (ΔΠΘ). Όλες τις εκδηλώσεις και δραστηριότητες που σχετίζονται με το FoodEducators μπορείτε να τις βρείτε εδώ «νέα και εκδηλώσεις». Εάν έχετε οποιεσδήποτε ερωτήσεις σχετικά με το FoodEducators, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας στο email amogias@eled.duth.gr (Μόγιας Αθανάσιος, Αναπληρωτής Καθηγητής Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης, ΔΠΘ).

Ενταχθείτε στους εκατοντάδες εκπαιδευτές για τα τρόφιμα που χρησιμοποιούν το υλικό μας στις τάξεις, τους συλλόγους και τις εκδηλώσεις τους!

* Το EIT Food είναι η μεγαλύτερη και πιο δυναμική κοινότητα καινοτομίας τροφίμων στον κόσμο, η οποία υποστηρίζεται από το Ευρωπαϊκό Ινστιτούτο Καινοτομίας και Τεχνολογίας (EIT), φορέα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

«Ιούνιος 2024»
181920212223