H Ομάδα Ρομποτικής και Προγραμματισμού του 3ου Γενικού Λυκείου Κομοτηνής επισκέφθηκε το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης
/ Κατηγορίες: Αρχική, Δελτία Τύπου

Το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης επισκέφθηκε η Ομάδα Ρομποτικής και Προγραμματισμού του 3ου Γενικού Λυκείου Κομοτηνής η οποία με την βοήθεια των υπεύθυνων εκπαιδευτικών δημιούργησαν το ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα e-Αιμοδότες.
Πρόκειται για μια ομάδα που έχει λάβει μια σειρά από κορυφαίες ελληνικές και διεθνείς διακρίσεις για τη διαρκώς ανοδική εξέλιξη, την κορυφαία ποιότητα καθώς και τις καινοτόμες αναβαθμίσεις της μεταξύ των οποίων και το 1ο Βραβείο στον 2o Πανελλήνιο Διαγωνισμό STEM του Προγράμματος Ανάπτυξης Δεξιοτήτων Generation Next του ιδρύματος Vodafone.
Οι μαθητές παρουσίασαν στον Πρύτανη Καθηγητή Αλέξανδρο Χ. Πολυχρονίδη και την Αντιπρύτανη Έρευνας και Δια Βίου Εκπαίδευσης Καθηγήτρια Μαρία Μιχαλοπούλου την εξέλιξη του e-Αιμοδότες τους τελευταίους δώδεκα μήνες,  συζητήσαν  τους στόχους της νέας χρονιάς και την δυνατότητα επέκτασης της συνεργασίας.
Η εφαρμογή που δημιουργήθηκε εθελοντικά από τους μαθητές του 3ου ΓΕΛ Κομοτηνής, εν μέσω της πανδημίας COVID-19,  και διατίθεται εντελώς δωρεάν, αποτυπώνει τις τρέχουσες ανάγκες αιμοδοσίας και τις προγραμματισμένες εξορμήσεις των Νοσοκομειακών Τμημάτων Αιμοδοσίας.
Η καινοτομία της εφαρμογής είναι η δυνατότητα της άμεσης ενημέρωσης των χρηστών για έκτακτες ανάγκες προσφοράς αίματος από τις Υπηρεσίες Αιμοδοσίας έτσι ώστε οι αιμοληψίες να γίνονται όταν υπάρχει ανάγκη καθώς η  διάρκεια ζωής του αίματος είναι πεπερασμένη (30 ημέρες).
Στόχος του e-Αιμοδότες είναι να ενημερώνει και να ενθαρρύνει τους δημότες της πόλης μας να συμμετέχουν ενεργά σε εθελοντικές δράσεις, όπως η αιμοδοσία, η αιμοπεταλιοαφαίρεση και η δωρεά μυελού των οστών, ενώ αποσκοπούν

• στην ενημέρωση/ευαισθητοποίηση για την αξία της εθελοντικής αιμοδοσίας, αιμοπεταλιοαφαίρεσης και δωρεάς μυελού των οστών
  • στην πληροφόρηση των δημοτών της πόλη μας για θέματα που αφορούν εθελοντικές δράσεις υγείας με σκοπό την ενεργή συμμετοχή τους
  • στη συνειδητοποίηση της σημασίας εγγραφής στο μητρώο δοτών μυελού των οστών, καθώς και στην αύξηση του αριθμού των εθελοντών αιμοδοτών
  • στην κάλυψη των τρεχουσών αναγκών αιμοδοσίας, η οποία θα οδηγήσει και στην καλύτερη διαχείριση των αποθεμάτων αίματος από την Υπηρεσία Αιμοδοσίας του Νοσοκομείου Κομοτηνής.

Το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης συμβάλλοντας υποστηρικτικά στο έργο της ομάδας, φιλοξενεί από τον Οκτώβριο 2021 στο δίκτυο του την εφαρμογή παρέχοντας προηγμένες υποδομές και υπηρεσίες δικτύου, υπολογιστικού νέφους και πληροφορικής, γεγονός που βοηθά στην απρόσκοπτη λειτουργία της. Η συνεργασία με το Δ.Π.Θ. οδήγησε την ομάδα στην απόκτηση του δικό του ξεχωριστό domain (e-aimodotes.gr)
Η ομάδα απαρτίζεται από τους μαθητές :Άγγελο Μιχαήλ Χουβαρδά, Λέανδρο Κουρτίδη, Βασίλη Ευτυχιάκο και τους καθηγητές, Ανδρονίκη Βερρή, Χουρμούζη Μαργαρίτη και Αικατερίνη Αθανασούλα.

Από την Πρυτανεία

Κομοτηνή, 28.12.2021