Φοιτητικές Ομάδες - Σύλλογοι

Στο Δ.Π.Θ. λειτουργούν συνολικά τριάντα δύο (32) φοιτητικοί σύλλογοι. Εξ αυτών οι είκοσι (20) είναι οι προβλεπόμενοι ανά τμήμα σύλλογοι προπτυχιακών φοιτητών, οι επτά (7) είναι σύλλογοι μεταπτυχιακών φοιτητών (στα Τμήματα Νομικής, Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού, Κοινωνικής Διοίκησης και Πολιτικής Επιστήμης, Οικονομικών Επιστημών, Παιδαγωγικού Δημοτικής Εκπαίδευσης, Επιστημών της Εκπαίδευσης στην Προσχολική Ηλικία και Δασολογίας, Διαχείρισης Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων).

Υπάρχουν δύο (2) σύλλογοι οικότροφων φοιτητών στην Κομοτηνή και στην Ξάνθη ενώ παράλληλα λειτουργούν και σύλλογοι αποφοίτων των Τμημάτων του Δ.Π.Θ. (Νομικής, Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξείνιων Χωρών κλπ).

Democritus Industrial Robotics (DIR) - Ομάδα Βιομηχανικής Ρομποτικής του Δ.Π.Θ.

Η DIR, η ομάδα βιομηχανικής ρομποτικής του Δ.Π.Θ., ιδρύθηκε το 2018 και απαρτίζεται από φοιτητές της Πολυτεχνικής Σχολής της Ξάνθης.

Η οµάδα λειτουργεί υπό την αιγίδα του Δ.Π.Θ. και υπό την επίβλεψη του επιστημονικά υπευθύνου κ. Γαστεράτου Αντώνιου, Καθηγητή του Τμήματος Μ.Π.Δ., και συνεργάζεται στενά µε το Εργαστήριο Ρομποτικής & Αυτοματισμού. Η DIR έχει την τιμή να αποτελεί μία εκ των δύο νεοφυών ομάδων παγκοσμίως που επιλέχθηκαν από το Visiting Fellows Program του RoboCup.

Κύριος στόχος της ομάδας είναι η εκπροσώπηση του Πανεπιστημίου και της χώρας στοv παγκόσμιο διαγωνισμό RoboCup στην κατηγορία βιομηχανικής ρομποτικής (pick and place application). "